Foto: Urban Wigert
Politikerna står inför stora utmaningar. Vi behöver hantera minskande biologisk mångfald, klimatkris och övergödda hav, samtidigt som vi ökar den svenska livsmedelsproduktionen. Det är bakgrunden till att KSLA i samverkan med Landsbygdsnätverkets arbetsgrupp Miljö och klimat arrangerar detta webbinarium den 7 juni klockan 13.00.
Syftet är att ge kunskap och insikter om hur genomförandet av CAP i Sverige kan möjliggöra att vi når såväl hållbarhets- och miljömål som livsmedelsstrategins mål om ökad produktion.
Riksdagspolitiker från alla politiska partier i Miljö- och jordbruksutskottets CAP-grupp berättar om vilka prioriteringar de vill göra för att nå dessa mål. Det är angeläget att få höra hur de olika politiska partierna vill utforma den strategiska planen för att möjliggöra att vi når såväl hållbarhets- och miljömål som livsmedelsstrategins mål om ökad produktion.
Läs mer och anmäla dig på KSLA:s webb Länk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster.
Publicerades
Landsbygdsnätverkets kansli Skeppsbrogatan 2, Jönköping
036 – 15 50 00
Skicka e-post