Pengar från landsbygdsprogrammet stimulerar satsningar på den svenska landsbygden. Bland annat så har 79 000 personer fått tillgång till bredband fram till sista december 2014. Det konstaterar Jordbruksverket i landsbygdsprogrammets årsrapport för 2014 som nu är publicerad.
Foto: Bredbandsforums kansli
– Det är positivt att vi ser resultatet av alla pengarna i landsbygdsprogrammet och att utvecklingen på landsbygden drivs i en riktning som samhället önskar, säger Niclas Purfürst chef för Jordbruksverkets landsbygdsavdelning.
Varje år görs en årsrapport av utvecklingen i det svenska landsbygdsprogrammet. Hela budgeten för landsbygdsprogrammet 2007-2013 är nu beslutad. Utbetalningar kan göras till slutet av 2015. Under 2014 betalade Jordbruksverket ut närmare 2 396 miljoner kronor år. Det innebär att nästan 94 procent av budgeten, på totalt drygt 36 miljarder, var utbetald vid årsskiftet. Det är bättre än EU-genomsnittet som ligger på cirka 70 procent.
Drygt 5 000 hektar våtmark har anlagts eller restaurerats och nästan 7 600 hektar betesmarker har hägnats in med rovdjursstängsel under programperioden.
Under programperioden har hittills drygt 5 700 årsarbetskrafter inom företagen fått en förbättrad arbetsmiljö genom gjorda investeringar. Inom området diversifiering, turism och mikroföretagande har det fram till 2014 skapats cirka 4 300 arbetstillfällen, inom Leader 4 000 arbetstillfällen och cirka 79 000 personer har hittills fått tillgång till bredband från de 352 investeringsprojekt som var avslutade sista december 2014.
I december 2015 ska de sista projekten och investeringarna vara avslutade vilket betyder att vi i kommande årsrapport kommer att se slutresultat från programperioden 2007-2013.
Text: Jordbruksverket
Publicerades
Landsbygdsnätverkets kansli Skeppsbrogatan 2, Jönköping
036 – 15 50 00
Skicka e-post