Projektet "Cirkulära Örebro län - från jord och bord till jord" syftar till att utveckla och förändra livsmedels- och matsystemet i Örebro län, med fokus på självförsörjnings-förmåga, beredskap och hållbarhet. Projektet har tre delområden: 1. Skapa förutsättningar för idéutveckling och innovation, 2. Främja och utveckla nätverk för kunskapsutbyte, 3. Skapa fler affärsmöjligheter mellan företagare och offentliga aktörer. Projektet strävar efter att öka regionens resiliens och hållbarhet inom livsmedelssektorn då vi i framtiden behöver mer innovation för ökad hållbarhet i livsmedelssystemet.
Det kommer även att stärka Sveriges beredskap. Vinnova har genom ett antal innovationsplattformar pekat ut områden som är särskilt viktiga för att skapa innovation och utveckling inom systemet.
En av dessa är att: I framtiden är Sverige självförsörjande, har en hållbar produktion och klarar 30 dagar utan tillgång till importerade insatsvaror eller livsmedel.
En annan plattform är: År 2040 är nio av tio måltider som konsumeras i Sverige inom planetens gränser.
En tredje är: Svenska proteiner i världsklass.
I länet finns även akademisk spetskunskap på Örebro universitet som har profilområdet Mat och hälsa där inte minst Campus Grythyttan med forskning och utbildning inom området måltidskunskap ingår. Cirkulära Örebro län vill samarbeta med universitetets samverkansplattform Mat och hälsa för att kunskap och forskning ska bidra till utveckling och förändring i livsmedelssystemet på först regional nivå men i ett senare skede på nationell nivå.
I Örebro län finns goda förutsättningar, funktionellt och stödjande, för att direkt och indirekt kunna bidra till entreprenörskap och innovation i livsmedelssystemet i länet och därigenom bidra såväl till att nå målen i livsmedelsstrategin som till ett hållbart samhälle.
Cirkulära Örebro län - från jord och bord till jord genomförs under en tvåårsperiod. Stora delar av projektet är att undersöka vad som saknas för att fylla gap där existerande aktörer inte verkar och är aktiva. Genom att fylla gapen i det regionala livsmedel- och matsystemet utvecklas länets beredskap- och krisarbetet positivt och blir mer robust.
Projektägare: AgroÖst ideell förening
Projektslut: 2026-12-31
Budget: 1,2 miljoner kronor
Kontakt: Anna Magnusson, 070-6150226
Generell företagsutveckling och besöksnäring, Nya livsmedel